7 rad na trénování mozku v lockdownu z prvního dílu #fridaymood na Clubhouse

Nedalo mi to, abych nesesumírovala, o čem jsme si poslední únorový pátek povídaly s Evou Fruhwirtovou, expertkou na neurovědu a certifikovanou trenérkou paměti, která pět let provozuje v Třebíči Mozkohernu. Eva byla prvním odvážným hostem, kterého jsem si pozvala na Clubhouse do místnosti pod hashtagem #fridaymood. Trefně se zrovna v tu chvíli rozhodovalo o dalším nouzovém stavu a uzavírání okresů v boji s pandemií. Tudíž kdy jindy si říct, jak bychom měli posílit trénování svého mozku, když jsme drtivou většinu času doma, u počítače, na mobilu, v pracovním či studijním zapřažení, ať už vlastním nebo s dětmi školou povinnými.

NAPLÁNUJTE SI DEN

Výtečnou službu našeho mozku prokážeme, když si uděláme denní plán. V kolik hodin budu vstávat, jak dlouho budu pracovat, kdy budu mít přestávky, co budu dělat po práci a co večer. Tím, že spousta z nás nechodí do kanceláře a místo toho plníme své povinnosti u stolu v kuchyni nebo s laptopem na klíně na gauči, chybí nám standardní rozvrh a pracovní nebo studijní činnosti se nám často roztahují do celého dne. Napište si to-dočka, naplánujte si čas na svoje koníčky a máte základ pro zachování zdravého rozumu.

Podobně nastavte režim i vašim školákům, aby netrávili u počítačů víc času, než je zdrávo.

DOSTATEČNĚ SPĚTE

Spánek je pro správné fungování našeho mozku elementární. Při spaní si urovnáváme myšlenky, ukládáme vzpomínky, zahazujeme, co nepotřebujeme, a chystáme si půdu pro sběr podnětů v následujícím dni. Dopřejte si proto kvalitní, osmihodinový noční odpočinek a jestli můžu něco doporučit, pak je to kniha Matthewa Walkera Proč spíme, kterou zrovna čtu. Už po prvních desítkách přelouskaných stránek chodím spát dřív, protože se dočítám o stále více důvodech, proč se nevyplácí spánek šidit.

trénování mozku - deskové hry
Mozkové závity báječně protočíte oblíbenými deskovkami.

VYTÁHNĚTE DESKOVÉ HRY

Taky jste jako malí mastili s babičkou žolíky? Teď je ten pravý čas je znovu vytáhnout. Odgumičkujte v šuplíku zastrčené pexeso, rozložte si šachy, zahrajte si s rodinou Člověče, nezlob se nebo jinou deskovou hru. Perfektně poslouží hlavolamy typu Rubikova kostka anebo karetní hry. Zkrátka takové domácí mozkohračky. Potrénujeme paměť, postřeh a ještě se pobavíme. Od věci nejsou ani křížovky, osmiměrky, sudoky či podobné lušťovky – jen se neupínejte jenom na ně. Jak poznamenala Eva, kdo luští křížovky, je dobrý v luštění křížovek. My potřebujeme naši hlavu podněcovat rozličnými činnostmi.

*Jestli deskové hry doma nemáte, zeptejte se kamarádů. Určitě vám je na trénování myšlenkových pochodů rádi zapůjčí. Případně si herní sety lze vyžádat v knihovně – když je v provozu.

STÁHNĚTE SI HRAVÉ APLIKACE NA TRÉNOVÁNÍ

I když jsme se Clubhouse diskuzí snažili pobídnout k tomu, že pro nás není zdravé trávit tolik času před obrazovkami počítačů a telefonů, tyto přístroje jsou pochopitelnou součástí našeho života a umí být dobrým pánem, pokud je využíváme smysluplně a s mírou. Na trénování mozku se zaměřují například tyto webové stránky a aplikace:

mentem.cz
braingames.com
hramozkovna.cz
skillz.com
neuronation.com

Kdybyste se do trénování mozku chtěli pustit vážněji, můžete si pořídit speciální EEG čelenku, podobnou těm, kterými disponuje třebíčská Mozkoherna. Taková čelenka snímá mozkové vlny a právě k ní si stáhnete i aplikaci přes neurosky.com a vrhnete se do posilování. Tato varianta je už ovšem finanční náročnější.

PAMATUJTE NA TRÉNOVÁNÍ TĚLA – HÝBEJTE SE

Pozitivní vliv sportu a pohybu na naše tělo je všeobecně známý. A kladně působí i na mozek. Běžte si ráno zaběhat, vydejte se v obědové pauze na procházku, zacvičte si po práci. Odprostíte se tak od stresu, uvolníte mysl a načerpáte novou energii.

*TIP: Doběhni svůj mozek
Eva nadšeně zmiňovala knihu švédského psychiatra a “brain bloggera” Anderse Hansena Doběhni svůj mozek, která vysvětluje, jak mozku pomáhají právě cvičení a pohyb vůbec.

jóga na trénování mozku
Naší hlavě dopřejeme oddych jógou nebo meditací.

MEDITUJTE

Cílem není dostat se do hodinového tranzu, meditovat můžete třeba pět minut. Jde spíš o pravidelnost a vytvoření si zdravého návyku – ten totiž náš mozek miluje. Pusťte si relaxační hudbu nebo se jen posaďte na klidné místo, zhluboka dýchejte a nechte myšlenky jen tak plynout, aniž byste se jimi zaobírali. Jistým způsobem meditací a propojením s předchozím pohybovým bodem je jóga, která je při trénování mozku rovněž ku prospěchu.

NAORDINUJTE SI KROMĚ TRÉNOVÁNÍ I DIGITÁLNÍ DETOX

Celkově trénink mozku podpoříme, když budeme trávit méně času na displeji telefonu a taky nebudeme jíst u seriálů, což dělá spousta z nás, mě nevyjímaje. Vraťme se k časům, kdy se partneři nebo rodina sešly při večeři a povídali si. Nebo třeba jen tak koukejte do prázdna a žvýkejte. Vaše mysl se zklidní a váš mozek si odpočine. 

A když byste svůj mozek chtěli udržovat v kondici i po zrušení lockdownu, čehož se snad někdy dočkáme, určitě neváhejte a zajeďte si za Evou přímo do Mozkoherny. Já tam byla loni a svoje zážitky jsem popsala v této reportáži.

digitální detox
Telefony jsou praktickým pomocníkem, ale nebojme se dát si od nich pauzu.

Trénování na Den mozku

Nezapomeňte taky, že na 11. března připadá Evropský den mozku. Vzhledem k aktuální situaci se obdobně jako loni nekonají žádné události, ovšem nic nám nebrání uspořádat si domácí oslavu.

#fridaymood na Clubhouse

Hovory na Clubhouse označené #fridaymood budou pokračovat. Ráda bych si zvala zajímavé speakery napříč zájmy a obory a inspirovala nás všechny k pohodovému životními stylu, kdy se každý den cítíme jako v pátek odpoledne před senzačním víkendem.

Tak pokud vás tato audio sociální síť baví, ráda se tam s vámi potkám. Najdete mě pod uživatelským jménem @lucafriday.

2 odpovědi na “7 rad na trénování mozku v lockdownu z prvního dílu #fridaymood na Clubhouse”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *