Třebíčská Mozkoherna: Vezměte svoji mysl do fitka!

Vstoupím vchodovými dveřmi vedoucími z několika staletí staré židovské čtvrti a najednou jako bych se ocitla v budoucnosti. Obklopují mě seriózně vyhlížející přístroje, které jako by čekaly, až přijmu jejich výzvu a pustím se s nimi do souboje. Přátelského, samozřejmě. A ten, kdo zvládne být naplno teď a tady, vítězí. Kde to jsem? Kolem se rozprostírá jedinečná Mozkoherna, kterou v centru čarokrásné Třebíče v roce 2016 otevřela moje blízká kamarádka a báječná kolegyně z PR a marketingového oboru Eva Fruhwirtová.

S Evou se pravidelně potkáváme především v létě na žurnalistické škole v Havlíčkově Brodě, kde jsme se ještě jako vysokoškolské studentky seznámily. Před pár lety začala Eva do Brodu vozit takové podivné hračky a mašinky. Na trénink mozku, říkala. A měla jich vždycky plný zadní kufr auta. Byly to různé inovativní skládačky, hádanky, hlavolamy a tvořivé úkoly, které jsme na kurzu využívaly pro teambuilding. Vždycky to byla zábava. A tak jsem teď, v době kdy nám koronavirová pandemie víceméně proškrtala diáře, konečně o podzimním víkendu sedla na vlak a vyrazila směr třebíčská Mozkoherna. Abych si ty všechny ty pozoruhodné vynálezy na posilování mozku vyzkoušela naplno.

Mindflex Mozkoherna Třebíč
Pěnový míček se vznáší a klesá na základě toho, jak se soustředíte.

Mozek je sval a je třeba ho posilovat

Celá Mozkoherna je vybavená chytrými “hračkami”, jejichž úkolem je dostat nás do psychické pohody. Na sociálních sítích se to hemží fotkami, jak doma cvičíme jógu, chodíme běhat, posilujeme nohy, ruce, pečeme si na břiše buchty… Ale řada z nás možná zanedbává mentální trénink. Přitom naše myšlenky zásadně ovlivňují i naši fyzickou stránku.

“Mozek funguje jako ostatní svaly v těle. Když ho trénujeme, podáváme lepší výkony a jsme taky odolnější vůči stresu. Technologie, které v mozkoherně používáme, pracují na principu EEG. Snímají tedy mozkové vlny, což znamená, že rozpoznají, v jakém stavu se nacházíme. Jestli spíme, jsme bdělí, roztěkaní nebo naopak klidní,” vysvětluje Eva a vede mě k modré desce s bílou kuličkou, kterou stráží černá počítačová obrazovka.

Laxball Mozkoherna Třebíč
Laxball je moderní software s desítkami drah na výběr.

Mindball aneb myšlenkový fotbal

Na hlavu mi nasazuje čelenku a společně usedáme každá na jednu stranu unikátní hry Mindball, která by se dala nazvat myšlenkovým fotbalem – dáváte góly myšlenkou. Mým úkolem je zklidnit svoji mysl a být v přítomnosti. Když se mi to daří víc než mé soupeřce, kulička se pohybuje směrem k ní, až se dokutálí do pomyslné branky. Na obrazovce mezi námi přitom rostou a klesají křivky mozkových vln nás obou. 

“Mindball dokazuje, jak je tělo propojená s hlavou. Když při hře zatneme pěsti, stiskneme zuby nebo třeba sevřeme palce u nohou, mozkové vlny poskočí nahoru. A to jsou přesně pohyby, které děláme, když jsme nervózní, vnitřně se stahujeme. Proto pomáhá uvolnit ruce, nohy, a zbavit se tak napětí,” nastiňuje mozko-expertka Eva a přidává příklady.

“Když se pilot Formule 1 připravuje na závod, projíždí si trať jak v kokpitu, tak ve své hlavě. Hudebníci si při hře nepředstavují jenom noty a hudební značky, ale taky publikum, které je v sále při vystoupení bude obklopovat. Přehrát si něco v duchu dopředu nám pomáhá se na danou situaci připravit a zlepšit se, zbavit se strachu, nervozity, získat jistotu, ať je to při přípravě na zkoušku, před porodem, v krizových situacích v práci nebo i ve vztazích.”

Obě jsme celkem vytrénované v ovládání svých myšlenek, Eva pracuje roky s mozkohrátkami, mně pomáhá jóga. Proto se nám kulička kolikrát zastavila a nehýbala se, když naše mozkové vlny hlásily úplně stejnou úroveň. Ale nakonec jsem svoji hostitelku přemohla. I když si dodneška myslím, že mě nechala vyhrát, abych byla motivovaná pokračovat dál 😀

hmatové pexeso Mozkoherna Třebíč
Už jste někdy hráli hmatové pexeso? Je to výzva!

Mozkoherna trénuje soustředění se a postřeh

Poté jsme vyměnily čelenku a hlavně sáhly po nových baterkách, abych si vyzkoušela modrobílou neurohračku Mindflex. I tady hraje hlavní roli kulička, ale cílem je ji vlastním soustředěním vylákat do vzduchu a potom ji “prohazovat” překážkami. Ta radost, když kulička proletí obručí, je jako když v basketu dáte koš nebo ve volejbale vyberete těžký míč. Bezprostřední a zasloužená.

Další stanoviště už taková legrace není. Při Laxballu je potřeba pekelně dobře vybírat mezi tou správnou dávkou zklidnění na jedné straně a soustředění na druhé. To abyste na tmavě zelené dráze posazenou kuličkou, pohybovali tam, kam potřebujete. Aktivita má přitom 42 tras, kde kuličkou skáčete z jednoho kusu cesty na jiný, procházíte dveřmi, koulíte se vlevo, vpravo, takže vás trénink rozhodně nenudí, ba naopak. Chcete to zkoušet znovu a znovu!

mozkohračka rozsvěcení vánočního stromečku
Tematická mozkohračka – rozsvěcení vánočního stromečku!

Mozkoherna pro všechny od 3 do 99 let

Ptáte se, pro koho Mozkoherna je? Pro všechny. Za Evou si chodí hrát senioři, vysoce zapřažení manažeři, učitelé, politici, děti.

“Vítáme kohokoli od 3 do 99 let. Lidé si u nás vylepšují paměť, soustředění se, prostorovou orientaci. Není žádoucí, abychom byli ve stresu – stres brzdí naši koncentraci a tím pak zpomalujeme i naši efektivitu a produktivitu. Nejenom děti, ale i dospělé, učíme s pomocí mozkohraček trpělivosti. Jde to po malých krůčcích, ale výsledky se pak projeví v pracovním i osobním životě,” popisuje Eva jakožto trenérka mozku a certifikovaná trenérka paměti III. (nejvyššího) stupně, která mozek a jeho fungování zkoumá už deset let.

Některé z přístrojů, které její Mozkoherna nabízí, mají i rehabilitační účinky – například Sunball od vynálezců z Brna. V každé ruce držíte gumovou kouli, kterou mačkáte, a tak se trefujete kuličkou na obrazovce z jedné strany na druhou. Hrajete si takový fotbal sami se sebou, případně s protihráčem. Kouli si přitom můžete dát i mezi stehna a zatínat svaly na nohou. Je to perfektní zábava na procvičení postřehu nejen pro babičky a dědečky!

chytré hračky Mozkoherna
Kromě přístrojů má Eva v záloze netradiční chytré skládačky a hlavolamy.

Zvládla jsem myslí rozsvítit vánoční stromeček, otestovala jsem si rovnováhu na balanční desce, prohrabala jsem pytlíček s hmatovým pexesem. Pozorovala jsem Evu, jak třese kostkami zvukového pexesa a pátrá po totožných zvucích. Zasedli jsme proti sobě v pukecu – deskovce, kdy prostě jen střílíte dřevěné žetonky na hřiště soupeře a skvěle se u toho vyblbnete. A já si vůbec neuvědomila, že jsem posilováním vlastních kognitivních schopností strávila víc než dvě hodiny, až mi úplně vystydlo kafe!

Jako dárek nebo program na teambuilding

Mozkoherna předčila moje očekávání. Tušila jsem zábavu, ale ne že mě zírání na kuličku a snaha odehnat všechny nepotřebné myšlenky natolik pohltí a já budu chtít zkoušet pořád víc a víc. Pozor, trénink mozku je návykový!

Návštěvu Mozkoherny si můžete objednat pro sebe nebo u Evy pořídit voucher a dát tak někomu prospěšný a praktický dárek pro zdraví. Kdybyste pak chtěli zabavit větší skupinku, tak Eva se svým zavazadlem plným překvapení zajišťuje speciální programy pro školy, originální a užitečnou zábavu na firemní akce nebo vánoční večírky. A to po celé republice. I já jsem si ji dvakrát pozvala a účastníci byli nadšení!

Vánoční kód na slevu

A jestli jste dočetli až sem, tak mám pro vás odměnu. Ve spolupráci s Evou máte ode mě 15% slevu na 60minutový pobyt v mozkoherně (běžná cená 690 Kč) a 20% slevu na 90minutový program (běžná cena 890 Kč). Stačí při objednávce přes e-mail fruhwirtova@efcomm.cz zadat heslo: fridaybrain. Platnost slevového kódu je do konce ledna 2021.

Tak ať se vám příjemně trénuje a dejte mi vědět, jak mozkoherna bavila vás nebo ty, které jste do ní za odměnu poslali. Eva už se na vás moc těší.

Pro bližší info mrkněte na www.mindball.eu, sledujte Facebook Mindball.eu nebo Instagram Mindball.eu.

PS: Eva taky sepsala pozoruhodnou miniknížku plnou faktů Poznej svůj mozek, kterou si u ní můžete objednat.

PSS: Třebíč je jedním z klenotů Česka, tak pokud nepatříte mezi místní, mozkoherna nemusí být vaší jedinou zastávkou ve městě památek UNESCO, ale rovnou si tam naplánujte jednodenní nebo víkendový výlet!

2 odpovědi na “Třebíčská Mozkoherna: Vezměte svoji mysl do fitka!”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *