Cvičení doma: můj vztah ke sportu a oblíbené fitness programy

Už v New Yorku jsem měla nápad sepsat tipy, jak se udržovat v kondici, aniž byste museli ven do fitka. Za oceánem jsem online sportovními tréninky prokládala chůzi a běh, což bylo úspornější jak časově, tak především finančně. To jsem ještě netušila, že po návratu do Česka budu vzhledem k povinné karanténě odkázaná vesměs na domácí cvičení. A k mým oblíbeným kanálům s video lekcemi se přidají další, kvůli pandemickým opatřením dočasně zavřená studia, která jsem dřív navštěvovala.

Od malička jsem zvyklá se hýbat. Jako čerstvou školačku mě máma přihlásila na gymnastiku a smáli jsme se, jak v gymnastickém dresu vypadám jak mraveneček – poměrně štíhlé dítko s vypouklým zadečkem 🙂 To už jsem od té doby trošku spravila. Gymnastika včetně školních soutěží mě provázela celou základní školu. Na druhém stupni jsem nastoupila do sportovní třídy, jezdila na turnaje ve florbalu, v basketbalu – ano, i prďola jako já… asi geny po tátovi. Jezdila jsem na kole, na kolečkových bruslích. Gymnastiku v pubertě vystřídal volejbal – další sport pro vysoké lidi, ale jako nahrávačka jsem se uplatnila a hrála jsem pak během celé další čtyřletky na gymnáziu opět ve třídě s rozšířenou tělesnou výchovou.

Za studia na vysoké škole jsem vyzkoušela ledajaké cvičení – hodiny aerobiku, chodila jsem na spinning, párkrát na zumbu, jumping… Na Erasmu na University of Glasgow jsem začala víc plavat a chodit do posilovny.

Kombinace běh & jóga & kardio

Běh jsem na základce i střední nesnášela. Na sprinty jsem byla pomalá, patnáctistovka byla moje noční můra. Neuměla jsem dýchat, proto mě po chvíli píchalo v boku a po doběhnutí mi bylo fakt špatně. Pak jsme jednou místo oválu vyrazili do parku s cílem uběhnout tři kilometry, a světe, div se, to bylo v pohodě. Tak jsem si řekla, že běhat delší tratě není tak zlé… nicméně uplynulo ještě pár let, než jsem běh zařadila ke svým pravidelných aktivitám, a několikrát týdně běhám asi posledních pět let.

Luca yoga domácí cvičení
Jedním z mých jógových oblíbených studií je Bistro Anatomy v Brně.

Tři roky zpátky jsem se díky Anežce z Dance AKA zamilovala do jógy. V kombinaci s během a kardiem mě jóga krásně protahuje, uklidňuje, pomáhá na těle i na duši. Navíc má tu výhodu, že ji můžete dělat opravdu všude – na zahradě, v parku, doma v obýváku. A stejně jako u běhu je i u jógy vidět posun, pokud se jí zabýváte dlouhodobě.

Jaká cvičení jedu a podle koho?

  • FITFAB Strong

Najdete na:
FITFAB Strong YouTube
FITFAB Strong web

Rozmanitý, akční a zábavný fitness program. Videa této čtyřčlenné holčičí party znám od té doby, co jsem si skoro před rokem poslechla prezentaci Andy Pavelcové na growjobácké konference Osobní růst v Brně. Holky jsou pozitivní, usměvavé, sympatické a svojí energií mě často dokopou k pohybu, i když se mi nechce. K tomu mají skvělý přístup ke stravování.

S FITFAB Strong můžete cvičit jógu, pilates, kardio, taneční lekce, posilovat bříško, stehna, záda… Videa jsou různě dlouhá, mně nejvíc vyhovují ta v rozmezí 20 – 40 minut. Kratší jedu ráno bez prací, delší navečer nebo o víkendu. Některá jsou snadnější, u jiných se potím sotva po několika minutách. “Hopsací” lekce si dovolím, jen když jsem sama doma a nemám strach o sousedy pod sebou. A pozor, skoro ve všech videích jsou více či méně zařazené planky neboli prkna 🙂 Autorky programu navíc vydaly diář a organizují měsíční výzvy. 

cvičení s FITFAB Strong
Podle videí FITFAB Strong cvičím doma nejčastěji.

Pro motivaci doporučuju sledovat FITFAB Strong na Instagramu, případně i jednotlivé členky základní čtveřice: andy.fitfab, andreamokrejsova, _nikol_k, barunkatharine.

  • Jmenuji se Peťa

Najdete na:
Péťa Elblová Youtube

Péťu jsem objevila až letos a zatím jsem cvičila její kratší videa – na bříško nebo na vnitřní stehna – když jsem nestíhala nebo v kombinaci s další aktivitou. Její cvičení jsou dost intenzivní, vždycky jsem si zamakala a danou partii druhý den dost pociťovaal 🙂

Další fitness videa, na která jsem dostala doporučení, ale vlastní zkušenost s nimi zatím nemám:

Studia, která mám vyzkoušená, a jedou teď v období celostátní karantény streamované lekce:

  • YOGA Brno

Yoga Brno přidává videa na svůj YouTube, kde zůstávají ke zhlédnutí pár dní. Zaznamenané praxe jsou dostupné zdarma, ale můžete zaplatit standardní příspěvek za lekci a tím přispět na dobrovolné účely. Více o tom, kam vaše platba putuje, najdete vždy na Instagramu YOGA Brno.

  • Bistro Anatomy

Toto menší brněnské studio vysílá od pondělí do soboty od 17 hodin živě na Facebooku. Lektorkám můžete za jejich cvičení přispět dobrovolnou částkou zaslanou přímo na jejich bankovní účet.

  • Dance AKA

Jestliže vám nevadí anglicky mluvené lekce, tak studio Anežky Knotkové, které jsem už zmínila výše, nabízí zumbu nebo jiné taneční hodiny přes Skype, které si předem rezervujete. Cena je buď 50 nebo 100 korun.

*Tip: Toužíte po běhu a nemůžete ven? Pokud bydlíte v domě se schody, běhejte nahoru a dolů! Stačí chvilka a počkejte, jak vás druhý den budou pálit lýtka 🙂

**Tip: Poskládejte si ze svých oblíbených cviků vlastní sestavu a věnujte se jí po dobu, kterou si sami určíte – podle toho, jak se zrovna cítíte a jaký časový prostor máte.

Pohyb pro zdraví a relax

Ve zdravém těle zdravý duch. To je přísloví, kterým se řídím, a vnímám sama na sobě, že mi funguje. Snažím se hýbat každý den. Sportem relaxuji, přicházím na jiné myšlenky, čistím si hlavu, mám potom dobrý pocit sama ze sebe, tudíž víc energie a odhodlání pracovat, vyřizovat, psát, tvořit, komunikovat… A baví mě to. Zdravé tělo je základ. Pohybem předcházíme mnoha onemocněním, pomáhá nám zbavit se přebytečných kil a taky budujeme imunitu, která je zvláště nyní velice potřeba. A já vám přeji, abyste jí měli co nejvíce!

Máte svoje ověřené videoprogramy a cvičení, podle kterých makáte v domácím prostředí? Budu ráda, když je přidáte do komentářů.

Zajímá vás, jak jsem drandila na kole ve Washingtonu? Přečtěte si tady.

Jedna odpověď na “Cvičení doma: můj vztah ke sportu a oblíbené fitness programy”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *